Eszközök
A teljes megoldásunk magában foglalja a modern eszközöket, amelyekkel felszereljük a kiválasztott tantermet. Természetesen az oktatási célra legmegfelelőbb készülékeket biztosítjuk, amelyekkel könnyedén kezelhetőek lesznek a szükséges szoftverek és felületek.
A Digitális Tanterem program keretében egy okos tanterem eszköztára:
- egy érintőképernyős kijelző – okos tábla – és az azt vezérlő számítógép,
- a tanári notebook,
- az osztály létszámától függően 35-40 darab tablet, és
- a tabletek biztonságos tárolására és feltöltésére szolgáló szekrény.
Ezen túl a szolgáltatás tartalmazza:
- a teremben zárt WiFi hálózatot biztosító routert,
- a SEOS oktatási keretszoftvert, ami a tanulói előrehaladást követő rendszer.
Oktatási szoftver
SEOS - Az intézmény oktatási támogatója
A Digitális Tanterem alapját a SEOS (Smart Education Operating System) oktatási keretszoftver adja, amely a tananyag létrehozására és a tanulói eredmények kiértékelésére alkalmas rendszer. A SEOS tanterem menedzsment rendszere mind hazai, mind nemzetközi viszonylatban kiemelkedő szolgáltatásokat nyújt a pedagógusok számára. Egyedi megoldás, melynek fejlesztése egyrészt alkalmazott pedagógiai módszertani megfontolások alapján történik, másrészt folyamatosan követi az aktuális digitális pedagógiai igényeket.
A Vodafone Digitális Tanteremben oktató pedagógusok szabadon készíthetnek digitális tartalmakat, óravázlatokat, óraterveket, feladatokat vagy akár dolgozatokat.
Oktatóink szakmailag támogatják, mentorálják a pedagógusokat, akik lehetővé tehetik az elkészült anyagok szabad felhasználását.
A SEOS oktatási keretszoftver fő funkciói:
- pedagógusok számára digitális tananyagok, feladatok elérése és készítése,
- tanulói előrehaladást követő adminisztrációs felület,
- tanulók eszközeire küldhető feladatok, és azok automatikus, azonnali kiértékelése,
- virtuális tanterem funkció: platformtól függetlenül, bármilyen eszközről bejelentkezhetnek a pedagógusok és a diákok is a tantermen kívülről,
- támogatja a nem frontális és a frontális oktatást is,
- differenciált feladat kiküldést tesz lehetővé,
- komplett értékelő adatbázis áll rendelkezésre, amely az egyes diák eredményétől az osztályra, tantárgyra, évfolyamra vonatkozó kimutatásokat is tartalmazza, akár több évre visszamenőleg is
A digitális oktatásban rejlő lehetőségek kihasználásával és a SEOS funkcióinak magabiztos használatával:
- a diákok naprakész, azonnali tudást szerezhetnek a tanórákon,
- a tanulók tudás- és eredményszintje az adott tantárgyakból rövid időn belül növekedhet,
- a tanulók közötti tudáskülönbség csökkenhet,
- élményszerűvé tehető a tanulási folyamat, ez pedig segítheti az egyéni- és csoportmunka hatékonyságát és eredményességét.
Virtuális tanterem funkció
A SEOS oktatási keretszoftver „virtuális tanterem” funkciójával a tanulók távolról is bejelentkezhetnek egy adott tanórára, követhetik a tanár oktatását, feladatokat tudnak elvégezni, amelyekről a rendszer azonnali, automatikus eredményt küld nekik és a pedagógusnak. Ezzel a megoldással folyamatosan ellenőrizhető és követhető a diákok tudásszintje, valamint tökéletesen használható vizsgára való felkészítésre és vizsgáztatásra is. Így az oktatás folyamatossága biztosítható akár rendkívüli helyzetekben is, amikor az oktató vagy a tanulók nem tudnak jelen lenni az iskolában.
Pedagógus oktatás
A Digitális Tanterem program kialakított tantermei jelentős előrelépést jelentenek a digitalizáció terén mind a pedagógusok, mind a tanulók számára. A program tényleges pedagógiai célú hasznosulásához az eszközellátottság fejlesztésén túl, további elemek is szükségesek:
- a pedagógusok digitális pedagógiai módszertani készségeinek fejlesztése,
- a pedagógusok digitális kompetenciáinak fejlesztése, különös tekintettel a mobil- és az IKT-eszközök (Információs és kommunikációs technológia) használatára,
- az IKT-eszközök rendszeres használatának ösztönzése,
- a tanítást és tanulást támogató digitális tantermi eszközök és szoftverek alkalmazásszintű ismerete (pl. Microsoft Word, PowerPoint vagy Prezi, Google eszközök, felhő használata, SEOS oktatási keretszoftver menedzsment-rendszer, stb.),
- a digitális tantermi eszközök tanórai használatának szakmai és módszertani támogatása,
- a digitális tartalmak elérhetőségének, megosztásának és fejlesztésének ösztönzése, illetve biztosítása.
A tanórai digitális oktatást segítő három fő módszertani csoport:
- csoportmunka/csoportos tanulás, az együttműködés eszközei, gyakorlati digitális pedagógia,
- szabadon hozzáférhető digitális tartalmak ismerete és beépítése a tanítás folyamatába,
- tudásellenőrzés különböző módszerei.
Ehhez nyújt támogatást a pedagógusok számára megalkotott oktatási programunk. Célunk, hogy a digitális oktatásra való átállás gördülékenyen valósulhasson meg, ezért a pedagógusok számára minden szükséges információt és tudást átadunk, amely a Digitális Tanterem eszközeinek és szoftverének működtetéséhez szükséges.
A Digitális Tanterem infrastruktúrájának szállítása és beüzemelése a szerződés megkötését követő 40 munkanapon belül teljesül.